מה בין טיפול משולב תקשור לבין טיפול קונבנציונאלי?

דר' ליאורה בירנבאום

ההבדל שבין טיפול רגשי משולב -תקשור לבין טיפול קונבנציונאלי מתחיל לדעתי בהבדלים בתפישת עולמם של מטפלים ומטופלים לגבי מהותו של ה"עצמי" שמגיע לטיפול, חלקיו השונים, ומקורותיה של הבעיה/הסיטואציה עימה הוא מתמודד.

בני האדם המסכימים להיחשף אל הרבדים העמוקים ביותר של עצמם מסכימים להיחשף לא רק לנפשם, למנגנוני אישיותם ולמניעים לפעולתם אלא מסכימים להיחשף אל הרובד הנשמתי של חייהם. במרכזו של גרעין ה"עצמי", אותו חושף בדרך כלל התהליך הפסיכולוגי, מצוי היבט נצחי: ההיבט הנשמתי. נשמתו של אדם, בכל מעבר חיים, צוברת למידה והתנסויות, תוך שהיא מנהלת דיאלוג קבוע עם אישיות "העצמי" שהיא זמנית כמו הגוף. התקשור מאפשר חשיפה של האינטראקציה הזו, שמולידה את הבחירות, ההחלטות והפעולות שלנו והבנת עצמת הרגשות שמתעוררים בנו.

כשאנו בצומת דרכים, במשבר, בסערת רגשות, במערכת יחסים מרכבת מתקיימת האפשרות להתבונן מתוך המרחב (כלל התנסויותיה של הנשמה) ולא רק מתוך עדשה מקומית. במרחב מתקיימות אופציות הבנה ובחירה נוספות.

העבודה הנה מרתקת, כשבני אדם מסכימים להביט על ההתמזגות וההשפעה ההדדית הנוצרות בין תכונות אפיה של הנשמה ובין איכויותיו של הטבע המתחלף. בכל מעבר חיים נוצרות הזדמנויות שונות, חוויות שונות ופתרונות שונים לסיטואציות חיים.

תקשור מאפשר גם הכרות עם הסכמיה של הנשמה לגבי הפוטנציאל שבחרה לפתח, בין השאר באמצעות האופן בו מתנהלים יחסינו עם סביבתינו.

טיפול שכזה, מאפשר מבט מעמיק ומהרהר על מהותם של החיים, על העושר הפנימי המתקיים בכל אחד ואחד ויכולות פנימיות לא ממומשות, פרי בחירתה של הנשמה, כל אלו מופיעים ב"ספר הנשמה".

הטיפול הקונבנציונאלי הינו מעולה בתורו. הוא יכול לעזור לבני האדם להבין את מניעיהם הפנימיים והסביבתיים ואף לעזור להם לפתח איכות חיים נאותה לפתרון בעיות, אולם הוא מוגבל ביכולתו לעמוד על הרבדים העמוקים, הקרמתיים, הבלתי משתנים, של הבחירות האנושיות, אשר לעיתים חוזרות הן על עצמן פעם אחר פעם ובשל כך בן האדם מופיע בעולם שוב ושוב ללא יכולת לפתור את הבעיה. בהומור: משול הדבר לטיפול שורש מול סתימה זמנית.

הכתבה התפרסמה בעיתון "חיים אחרים", גליון דצמבר 2009

Share
פורסם בקטגוריה מאמרים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על מה בין טיפול משולב תקשור לבין טיפול קונבנציונאלי?

 1. מאת חגית פפרו‏:

  שלום ליאורה,
  מודה לך על מאמר מעשיר ומפרה.רק להוסיף אולי שהפסיכותרפיה ההוליסטית עוסקת בחומרים היוליים יותר וסימבוליים יותר.שנים רבות אני עוסקת בייעוץ, תקשור וטיפול הוליסטיים,ומברכת את רוחב היריעה שקייםלטובתנו, לעומת היריעה " הקצרה" יותר בפסיכותרפיה קונבנציונאלת.
  נגיע הזמן לאחד תחומים ,להעמיק ולהרקיע שחקים. שוב תודה לך על מילותייך הנבונות.
  בברכה. חגית

  • מאת עידו‏:

   הי חגית,

   צדקת, רוחב ועומק היריעה הוא זה שנותן מענה אחר לשאלה "מי אני"? וכמובן מאפשר את ההזכרות שכה חשובה לנו כעת.

   תודה וחיבוק ממני

   ליאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>